середа, 28 серпня 2019 р.

© Кременовська Ірина "Класика сектантства: особиста думка – ніщо, авторитет – понад усе"
Чому не всі можуть стати “пророками”?

Причина перша – страх брати на себе відповідальність. Фанатики, навіть ретельно оброблені, все одно розуміють, що завжди варто залишити собі бодай щось для маневру, щоб можна було уникнути відповідальності й виправдатися: “це не я сказав, це не я прийняв рішення, не я робив – так сказав наш духовний учитель (наставник)”.

Причина друга – матеріальний інтерес. Скажімо, “пророк” (гуру, месія, ідеолог – будь-хто, на кого посилаються послідовники) винайшов чудовий спосіб збагачення за чужий кошт. Або, коротше кажучи, запустив “насос” для викачування грошей з кишеней довірливих громадян. Його послідовники чудово розуміють, що від безперебійної роботи даного методу (схеми заробітку) напряму залежить їхній добробут і засоби для існування. Тому вони всіляко підтримують свого “гуру”. А той забезпечує їх усім необхідним або роздає гроші в обмін на його піар.

Тому і зараз такі особи, з одного боку, прагнуть привернути до себе увагу, а з іншого – бояться відповідальності. А найбільше вони бояться порушити налагоджену роботу “насоса”, який стабільно забезпечує їх коштами.

У психології є термін делегований синдром Мюнгхаузена, котрий описує різновид симулятивного психічного розладу, за якого особа намагається привернути до себе увагу шляхом прихованого заподіяння шкоди іншим.


Немає коментарів:

Дописати коментар